Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kentsel dönüşümün arkasından gelen proje yoğunluğu ve ödeme planlarının çeşitliliği ile son dönemlerde gerek yatırım amaçlı gerekse barınma ihtiyacını karşılamak adına yeni konut projelerinde ev satışları günden güne artmakta.

Yeni konut projelerinden yararlanmak,  tamamlanmış bir daireyi satın almaya kıyasla çok daha cebe uygundur.  Hayatımızdaki en önemli kararlardan biri gayrimenkul alım ve satımıdır bu süreçte de dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır. Bu yazımızda sizlere yeni projeden ev alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini Paryap olarak kısaca özetledik.

Ev alma amacınızı belirleyin

Öncelikle alacağınız evi yatırım amaçlı düşünüyorsanız daha çok o bölgenin gelişimine bağlı olarak ilerleyen süreçte nasıl prim yapacağını dikkate alın.

Barınma amaçlı tercih ediyorsanız, Ulaşım imkânları, Sosyal yaşam ve Komşuluk ilişkilerini inceleyin.

İnşaat Firması ve Projeyi İncelemeli

Yeni inşaat projelerinde Firmanın geçmişi, hangi projeleri tamamladığı, hangilerinin devam ettiğini öğrenin.

Sosyal Donatılar

Projenin sosyal alanlarını öğrenin. Çünkü her ek sosyal alanın sizlerin ödeyeceği aidat tutarına yansıması olacaktır.

Metrekaresi Mutlaka Teyit Edin!

Alacağınız evin Net alan ile brüt alan arasında yüzde 15 – yüzde 20 fark olabilir. Her zaman telaffuz edilen brüt alandır. Teslim aldığınızda dairenin metrekaresi sizi şaşırtmasın.

Sözleşmede sonradan çıkacak masrafları mutlaka kontrol edin

KDV oranı, İskân ve tapu masrafları sözleşmede belirtilmiş olmalıdır.

 

Tapu ve Proje Teslim Tarihi

Proje aşamasındaki konutlarda, Bir an önce tapunuzu almak önemli. Tapunuzun ne zaman verileceğini ve projenin net olarak ne zaman teslim edileceğini teyit edin. Proje geciktiğinde inşaat firması tarafından kira yardımı, ödeme ertelemesi gibi ne tür yükümlülükleri üstlendiği gözden geçirin.

Kredilendirme

Projenin bir ya da birkaç firma tarafından kredilendirilebiliyor olması önemlidir. Yeni ev alacağınız projenin bankalar tarafından kredilendirebildiğini kontrol edin.

Projedeki Değişiklikler

Örnek daireyi gezip hemen karar vermeyin! Teknik Şartnameyi mutlaka gözden geçirin, Hangi marka ürünlerin kullanılacağını gözden geçirin.

admin

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.