Binaların Güçlendirilmesi

Bina güçlendirme, bir yapının olası bir deprem esnasında yıkılması veya çökmesi sonucunda oluşabilecek can kaybını önlemek amacıyla yapılan işlemdir. Bu işlemde sadece mevcut taşıyıcıları güçlendirebildiğimiz gibi, sisteme ek taşıyıcılar da dahil edebiliriz. Binalarımızın ilk yapımında, mevcut şartlara ve kullanılan malzemelere göre öngörülen bir kullanım süresi vardır. Zaman içinde de binamızın karşılaştığı dış etkenler yüzünden bu kullanım süresi kısalabilir. Haliyle depremin ne zaman geleceğini, hangi şiddetle geleceğini tam olarak kestiremediğimiz için bu işlemin yapılması büyük önem arz etmektedir. Bu sayede hem binamızın kullanım süresini uzatmış oluruz hem de güvenli bir şekilde yaşantımıza devam edebiliriz.

Yeni yapılmakta olan binalar güncel deprem yönetmeliğimize göre yapılıp yeterli mühendislik hizmeti alacağından dolayı böyle bir güçlendirme çoğunlukla gerekmemektedir. Bu tür güçlendirme işlemleri yeterli mühendislik hizmeti almamış, eski deprem yönetmeliklerimize göre yapılmış veya zamanla küçük depremler sebebiyle hasar almış binalarımız için yapılması daha doğrudur.

Bina Güçlendirme Aşamaları Nelerdir?

Binanın bulunduğu zeminin mevcut durumunu öğrenmek için sismik zemin etüdü hazırlanır.

Uzman mühendisler öncülüğünde binanın rölövesi alınır.

Röntgen cihazıyla taşıyıcı elemanlarda bulunan donatıların aralıkları ve çapları bulunur.

Taşıyıcı elemanların birkaçında sıyırma işlemi yapılarak donatıların korozyonlarına ve zayıflık durumlarına bakılır.

Binadan yeterli sayıda ve gereken yerlerden karot ile beton numuneleri alınır.

Binadan alınan numunelerin laboratuvarda testleri yapılır ve betonun mevcut dayanımı tespit edilir.

Binanın bilgisayar ortamında modellemesi yapılarak deprem yükleri altındaki durumuna bakılır.

Binadan gerçekleştirilen işlemler ve modelleme sonucunda elde ettiğimiz veriler sonucunda rapor hazırlanır.

Biraz daha detaya girmek gerekirse ilk aşama bina sahibi veya hak sahiplerinin aldıkları güçlendirme kararıdır. Bu kararın alınmasıyla birlikte bu konuda uzmanlaşmış bir firmayla iletişime geçilir. Alanında uzman mühendislerin, ihtiyacı olan ve referans aldıkları bilgileri paylaşırlar ve güçlendirme projesinin hazırlanması başlar. Sonrasında işlemlerin yerinde yapılabilmesi için gerekli yerlerden izinler ve ruhsatlar alınır.

Bu işlemlerden sonra yukarıda kısaca sıraladığımız aşamalara geçeriz. Bunların hepsi titizlikle yapılır ve takip edilir. Sonrasında ise yerinde yapılacak olan işlemlere geçilir. Bu işlemler de olabildiğince hızlı ama bir o kadar da dikkatli yapılarak, taşıyıcı elemanlara zarar verilmeden yapılmalıdır. En son olarak bina sahibi veya hak sahiplerine kullanım süresi uzamış olan ve güven içinde barınabilecekleri bu binayı teslim etmektir.

Bina Güçlendirme Teknikleri Nelerdir?

Mevcut beton ile yeni betonların kaynaşması

Kolonların mantolanması

Çeliklerin mantolanması

Betonarmelerin mantolanması

Kanat ekleme

Epoksi enjeksiyonu

Gömlek geçirme

admin

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir